עלות המערכת

עלות המערכת

מערכת סולארית ביתית המתוכננת לפי הצריכה, מספקת את צרכני הבית ומחזירה את השקעת בתווך הבינוני. המערכת מייצרת חשמל החל מרגע החיבור לרשת החשמל, כך שהעצמאות האנרגטית מתחילה מהיום הראשון.

מחיר מערכת סולארית ביתית תלוי בגודל השטח הקיים, נין להתקין היום על גג פנוי, פרגולה או כל מבנה בעל התכנות קונסטרוקטיבית, שניבנה כחוק וקיים קשר לבית המגורים.

מחיר רכישת מערכת סולארית ביתית פרטית שמספקת חשמל חודשי בשווי של 600 ש"ח בחודש כבית אב ממוצע בבספק מותקן של 9KWp מוערכת לפי שווי שוק כ 55,000 ש"ח + מע"מ. חשבון חודשי בשווי של 1000 שקל מצריך התקנת מערכת גדולה יותר שמחירה נע בין 85,000 ל90,000 ש"ח, מערכת זו ניתן להתקנה מול הלוואה לכל מטרה כך שניתן היום לקחת הלוואה ולשלם החזר חודשי שאפילו נמוך פחות מהתשלום החודשי לחברת החשמל.

המערכת בעלת אחריות ל25 שנים ומעבר לזה, יתכן וידרש החלפת ממרים לאחר 10 עד 15 שנים.

ניתן לשלם עבור המערכת בעלות חודשית שגובה זהה לעלות חשבון החשמל או נמוך ממנה

חלופה נוספת שכדאי כאר לא מתוכנת השקעה לצורך תשואה הינה השכרת הגג וקבלת תשלום חודשי מהחברה שמתקינה את המערכת, או רכישת החשמל דרכת המערכת המותקנת על בבית וקבלת הנחה בתשלום החשמל הנמוך בממוצע ב10% עד 30% מהתשלום לחברת החשמל.

ניתן להתקין מערכת סולארית על פרגולה בעלת מפנה דרום מזרחי עד דרום מערבי שחשוף לשמש ברוב שעות היום ועלות המערכת יכל להיות כ30,000 ש"ח, זאת לאחר בדיקה בשטח.

פיקוח וליווי חיצוני על מערכת ביתית לא נהוג, אך בדיקות תקופתיות חשובות ומאפשרות אינדיקציה טובה ליחס ביצועי המערכת, אופטימיזציה ומעקב אחר תקלות, מחיר בדיקה ותחזוקה שנתית למערכת ביתית קטנה נע בין 1,500 ל2,000 ש"ח והוא כולל ביקור במערכת ודוח מסכם.

בשל התחרות בשוק המערכת הסולאריות הביתיות, לחברות רבות התקנת מערכת הפכה ללא רווחית ואילו הצרכן הביתי הגדיל את תשואת המערכת בעקבות כך והודות לתקנות החדשות שמאפשרות התקנת מערכת בהסדרת תעריפית של 48 אגורות בשילוב עם מונה נטו.

מחירי המערכת הביתיות בארץ הינם בן הנמוכות בעולם, מחירי הפנלים היום שנים במגמת ירידת מתמדת שנבעה בעיקר מעודף הייצור בסין והורדת עלויות יצור הפולי קריסטליין, תופעה זו גרמה ללא מעט פשיטות רגל בענף. לאחרונת חלה עליה קטנה שנחשבת לתיקון ולאיזון עליות.

בהשוורה לכל השקעה אחרת, מדובר על המרה של הוצאת תשלום קבוע לחח"י להשקעת דפנסיבית בעלת סיכון נמוך והשגת התיעלות אנרגטית לבית.