האם מערכת אנרגיה סולארית יקרה ולא כדאית כלכלית ?

במהלך שנת 2014 הכדאיות הכלכלית הגיעה לאיזון הנקרא grid parity כלומר יותר זול להפיק חשמל ממערכת סולארית פוטוולאיית מאשר מפחם מזוט סולר וכדומה.

מרגע זה האנרגיה הסולארית התחרתה כלכלית בלבד וללא תלות בסובסיודיות בעלות היצור הקונבנציונלי ובמיוחד הפוסילי. ומאז ממשיכים מחירי האנרגיות המתחדשות בכלל והאנרגיה הסולארית בפרט לרדת.

להמחשה המחיר לצרכן הוא 49 אגורות לפני מע"מ לקוט"ש במתח נמוך בעוד שהמכרז הסולארי האחרון נסגר על מכירת חשמל ב19.74 אגורות לפני מע"מ לקוט"ש במתח גבוה.

המשמעות שמערכת קטנה או בינונית תניב תשואה דו-ספרתית ותחזיר את ההשקעה בין חמש לשמונה וחצי שנים.

טכנולוגיית הפאנליים הסולארים נועדה להפיק אנרגיה מהאור ולא מהחום, לפיכך מזג אוויר קר, גשום או מעונן אינו מפסיק את פעולת הפאנליים, מדינות שאינן שופעות שמש כמו מדינתינו ולמרות זאת מגיעות לייצור מרשים ביותר של אנרגיה מתחדשת הן גרמניה ואנגליה.

כאשר מדובר במערכת מחוברת לרשת החשמל ואינה מערכת עצמאית.

בממיר קיים משגוח שדוגם את החשמל ואם הוא המתח נופל כהגנה ובטיחות לא יזרים חשמל לארון הראשי וצרכיני הבית.

במערכת המנותקת לחלוטין ממערכת החשמל יוזרם חשמל ללא קשר למערכת החשמל האזורית ויאגור את החשמל , לרוב במצברים שישמשו להספקת החשמל כאשר הצריכה גבוה מהיצור.

פאנליים סולארים יזרימו חשמל לבית כאמצעי יצור מקביל לרשת וינותקו בהפסקת חשמל אזורית. ניתן לשלב גם מערכת סולארית כאמצעי חליפי לחשמל מהרשת, אל יש לבצע זאת בטרם הגשת המסמכים לחח"י ולהתקין ממיר היודע לייצר את נתוני הרשת החשמלית, מתח, הרמוניות, תדירות וכולי בעצמו.

כאשר המערכת עצמאית או מנותקת מרשת החשמל, מערכת כזו ניתנת להתקנה גם במקומות ללא תשתית ומנותקי רשת וגם במקומות שמחוברים לרשת אך מצריך ניתוק מוחלט מרשת חברת חשמל, פיזי והתקשרותי.

הקמת יעילה של מערכת סולארית מצריכה שלבים מסודרים, חלקם נעסים במקביל וחלקם דורשים התקדמות לפי אישורים, השלב שמתחיל בבדיקת התכנות, הגושות וטיפול מול הועדה, הרשיות והרגולטור, כולל בדיקות טכניות מול חח"י ואישורים ממשרד האנרגיה. נושא זה לרוב מטופל עד תום כלחק ממהות העבודה של החברה שתקינה.

 

ההתקנה היא שלב טכני ולא מורכב שמצבצע תוך מספר ימים עד שבוע למערכות קטנות ועד חודש לבינוניות.

חברתנו מטפלת בכל הבירוקרטיה ובכל התחזוקה משלבי התכנון ועד לחישמול

לא יהיה קשה למכור את הבית, רפת, מחסן או מאגר עם המערכת למרות שהמערכת פטורה מהיתר השבחה, המערכת באופן מוכח משביחה את ערך הבית או המבנה ומעלה את שווי העסקה. כמו כן אף יכולה לשמש כבטוחה המבוססת על התקבולים מחח"י

 

פאנלים סולארים לא נראים דקורטיביים?

 

כמובן אסתטיקה היא סובייקטיבית, כיום קיימות שיטות התקנה והצצלה רבות ומגוונות, כל התקנה מותאמת לצרכיי הלקוח, מאחר וצרכיי הלקוח עומדים לנגד עינינו לאורך כל הדרך, הריי חלק מהתהליך הוא שיתוף והסברה איך תראה התוצאה הסופית.

פאנלים סולארים מצריכים מתקן עקיבה אחר השמש?

 

לא מדויק! אומנם במקרים תנאי סביבה בהם קרינה גבוה מהממוצע מערכת עוקבת שמש עדיפה אך לא בכל מקום. אנו מבצעים סימולציות ואופטימיזציה של תפוקת המערכת ובוחנים מערכת עוקבת שמש עם טרקרים בהשווה למערכת בעלת קונסטרוקציה נחיית / קבועה ובמרבית המקרים מערכת קבועה עדיפה מבחינה כלכלית.

 

פאנלים סולארים למעשה מזהמים את הסביבה בתום הההסדרה לאחר 25 שנה?

ניתן למחזר פאנלים סולארים ולהשתמש בהם שוב לעוד 25 שנה, לחילופין ניתן להשאיר את המערכת על הגג ולהמשיך לייצר חשמל בהדסרה חדשה שתפורסם באותה העת או כמערכת יצור חשמל לצריכה עצמית.

האם מערכת סולארית מסוכנת ומייצרת קרינה?

אין שום קרינה מהפנלים/קולטים, להפך הם קולטים את קרני הUV מהשמש ומצמצמים את הקרינה מהגג ולכן מטיבים עם הטמפרטורה של המבנה.

הממיר עומד בתקני הקרינה הארציים והעולמיים ופליטת הקרינה דרכו אף נמוכה מפליטת הקרינה מלוח חשמל.

אז למה אתם מחכים, צור קשר לקבלת הצעה בטרם תסתיים המכסה.

הכותב הוא אלי ישראלי יועץ ומתכנן מערכות סולאריות